Tanie OC Zabrze: od czego może zależeć cena ubezpieczenia samochodu?

Zanim wykupimy swoje pierwsze ubezpieczenie warto wiedzieć od czego zależy jego cena, aby szukać tych ubezpieczycieli, u których zapłacimy za nasze OC najtaniej. Wiele bowiem zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale pewne rzeczy są obwarowane prawem i odpowiednimi ustawami.

Podstawowa kwota ubezpieczenia

Od czego zależy podstawowa kwota, od której później odejmuje się zniżki i dodaje zwyżki? Od samochodu, nie od jego właściciela. Wyliczana jest ona bowiem na podstawie modelu i marki auta, brany jest pod uwagę również rocznik oraz silnik. Im większa pojemność, tym droższe będzie ubezpieczenie. Jest to kwota na podstawie ogólnodostępnego spisu wartości samochodów, która zmienia się w zależności od kilku czynników. To, co również nam się należy to zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Maksymalnie możemy ich otrzymać 60 procent. I jest to niezależnie od ubezpieczyciela. Jeżeli jednak kupujemy pierwszy samochód, a wcześniej nie byliśmy współwłaścicielem żadnego innego pojazdu, wtedy będziemy musieli zapłacić pełną składkę i rzadko kiedy jest to wtedy tanie OC Zabrze. Tym bardziej, że zamiast zniżek u niektórych ubezpieczycieli możemy otrzymać zwyżki.

Wiele czynników zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego

Tak naprawdę opisana wyżej kwota jest dopiero podstawą, ponieważ może się okazać, że zapłacimy jeszcze więcej albo mniej za naszą polisę. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne rzeczy, dlatego warto się dowiedzieć, gdzie dla nas będzie najbardziej optymalne, aby kupić tanie OC Zabrze. Wśród aspektów branych pod uwagę znajdują się na pewno wiek kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy (nie samochodu, bo o tym pisaliśmy wcześniej) oprócz tego miejsce jego zamieszkania (w miastach, gdzie statystyki pokazują więcej stłuczek i wypadków, składki za ubezpieczenie OC są wyższe) czy nawet wykorzystanie samochodu (taksówki czy kurierzy mają dużo wyższą składkę OC). Jeśli więc chcemy znaleźć najtańszą ofertę powinniśmy porównać te dostępne na rynku, ale na podstawie ich indywidualnego dopasowania do nas i wszystkich wcześniej wymienionych cech. Co więcej, w agencji może się okazać, że otrzymamy dodatkowy rabat od agenta, który również ma taką możliwość, co sprawia, że ubezpieczenia lepiej kupować w takich miejscach niż bezpośrednio w towarzystwach ubezpieczeniowych.