Drzwi przesuwne szklane doskonałym rozwiązaniem problemu ciemnych i małych pomieszczeń

Biorąc pod uwagę ilość materiałów konstrukcyjnych oraz częstotliwość ich wykorzystania, możemy spokojnie stwierdzić, że z pośród nich szkło jest coraz częściej używane. Wykorzystywane jest głównie z powodów estetycznych oraz praktycznych. Największą praktyczną zaletą jest natomiast fakt, że szkło przepuszcza światło. Największą wadą szkła, która często wykluczała je z użycia, była wytrzymałość oraz problematyczna obróbka. Wady te obecnie nie stanowią już problemu, o czym świadczą produkty firmy ESGlas – http://esglas.pl/.

Eleganckie i praktyczne rozwiązanie

Szkło pod względem designerskim jest materiałem niezwykle eleganckim, ale również nowoczesnym. Jego zastosowanie może dodać powiewu świeżości nawet starym budynkom, jednocześnie nie ujmując nic z ich tradycyjnego uroku.

Cechy powyższe spowodowały, że materiał ten jest obecnie szeroko stosowany (i zakres ten zwiększa się), w wystroju budynków prywatnych, publicznych oraz komercyjnych. Najczęściej wykonuje się z niego:

– elewację lub niektóre jej elementy,
drzwi przesuwne szklane,
– ścianki szklane,
– drzwi przymykowe w ościeżnicach,
– drzwi wahadłowe,
– ściany mobilne,
– kabiny prysznicowe,
– daszki szklane,
– podłogi oraz schody szklane,

Wymienione elementy architektoniczne nie są jedynymi. Ich gama jest stale powiększana i można by niemal powiedzieć, że może być nieograniczona.

Drzwi przesuwne szklane doskonałym elementem wystroju w naszym domu

Nagłówek powyżej nie jest napisany na wyrost. Poniżej zostanie wyjaśnione dlaczego tak jest. Ważnym faktem, jaki sobie należy uświadomić jest to, że dobry element wystroju mieszkania nie tylko dobrze wygląda, ale jest również funkcjonalny. Dobrze jest rozpocząć to rozważanie od samych tylko drzwi przesuwnych. Drzwi przesuwne mają za zadanie być jak najbardziej ergonomiczne i zajmować jak najmniej miejsca. Miejscem, w którym narodziła się ergonomia, w kontekście walki o jak największą przestrzeń życiową jest Japonia. W kraju tym już od wielu lat trwa walka o każdy metr wolnej przestrzeni mieszkalnej (szczególnie w dużych miastach). Jeśli przypomnimy sobie jak może wyglądać typowe japońskie mieszkanie, to zapewne nie dostrzeżemy w nim drzwi tradycyjnych tylko przesuwne. Biorąc to za przykład możemy z powodzeniem zastosować ten pomysł, również w naszych polskich wnętrzach.

Jeśli zdajemy już sobie sprawę z użyteczności drzwi przesuwnych, warto by wyjaśnić, jak ma się do tej użyteczności szkło. Szkło w swej obecnie podstawowej formie jest bezbarwne. Zastosowanie szklanych drzwi podniesie przestronność naszego mieszkania. Jak to zrobi?? Szkło w każdej postaci przepuszcza światło. Stopień ten zależy od kilku czynników, o czym mowa będzie później. Faktem jest jednak, że w ciągu dnia mamy dużo bardziej doświetlone mieszkanie światłem naturalnym, dzięki czemu jego wystrój jest bardziej pogodny. Natomiast po zmroku możemy stosować mniej źródeł światła i źródła te mogą mieć mniejszą moc, aby dobrze doświetlić cale mieszkanie. Jednocześnie w naszym mieszkaniu mamy mniej ciemnych zakamarków, co jeszcze bardziej zwiększa jego wrażenie przestronności.

Jakie mają się drzwi przesuwne szklane do designu w naszym domu lub mieszkaniu?

Na rynku polskim są firmy, które wykonują drzwi przesuwne szklane według indywidualnych potrzeb klienta. Jest to możliwe dzięki temu, że szkło, choć jest problematycznym materiałem, to daje się obrabiać w ciekawy sposób. Dzięki temu mamy mnóstwo wariantów do wyboru. Wystarczy tylko rozważyć dwie opcje, aby zorientować się o jakiej mnogości wariantów mówimy. Opcje o jakich mówimy to: barwienie szkła oraz piaskowanie. Barwić szkło możemy w dwójnasób. Pierwsza metoda to barwienie szkła w hucie. Daje nam to dużą powierzchnię (w miarę tanią) o jednakowym zabarwieniu. Druga metoda to barwienie chemiczne. Barwienie chemiczne jest szczególnie ciekawe. Odbywa się ono już w formie utwardzonej szkła. Barwić możemy na wiele kolorów poszczególne partie jednej tafli. Oczywiście można łączyć tafle o różnym kolorze co jest sporo tańsze, ale najlepszy efekt daje barwienie chemiczne. Oczywiście intensywność koloru to kolejny parametr, jaki można modyfikować.

Drugim parametrem, jaki wpływa na to, że drzwi przesuwne szklane są tak atrakcyjne, jest piaskowanie. Piaskowanie tafli szkła powoduje jej zmatowienie. Matowienie szkła postępuje wraz z czasem ekspozycji na proces. Możemy więc szkło lekko zmatowić, albo nadać mu całkowity mleczny efekt. Umiejętnie wykonany taki proces daje efekt głębi i pozwala na uzyskiwanie różnych wzorów. Wzory te mogą być proste, ale również bardzo skomplikowane (pejzaże lub zwierzęta itp.). Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić, jest połączenie tych dwóch głównych technik na jednej tafli szkła. Jeżeli weźmiemy również pod uwagę, że szkło możemy łączyć z innymi materiałami takimi jak stal, aluminium, drewno czy tworzywo sztuczne oraz podkreślimy łatwość, z jaką obecnie można szkło ciąć (co pozwala na uzyskanie niemal dowolnego kształtu), otrzymujemy olbrzymią liczbę możliwości wzorów oraz aranżacji, które możemy z powodzeniem dopasować do projektu wystroju przestrzennego naszego zacisza. Jest to na pewno propozycja, jaką warto rozważyć.