Co to jest leasing?

Co jest leasing? O co w nim chodzi? Na co można wziąć leasing oraz jakie są jego ogólne zasady? Jeśli interesuje Cię ta kwestia, przeczytaj nasz tekst i odwiedź stronę: http://auta-firmowe.pl/co-to-jest-leasing/.

Co to jest leasing?

Wielu z nas zapewne spotkało się w swoim życiu z terminem leasing. Jednak czy aby na pewno dobrze je rozumiemy? Co to jest leasing? Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej, której jedną stroną jest leasingobiorca, a drugą zaś leasingodawca. Wielką zaletą leasingu jest to, że nie wymaga ona dużego wkładu własnego oraz znacznie umożliwia rozliczanie podatku VAT oraz jest korzystna, z punktu widzenia leasingobiorcy pod względem szeroko pojętej rachunkowości podatkowej prowadzonej w swojej firmie.

Leasing możemy zawrzeć na dwa sposoby: pośredni i bezpośredni. W pośredniej wersji umowę zawieramy z specjalną firmą leasingową, które pełni po prostu rolę przedstawiciela producenta, natomiast bezpośrednie zawierane umowy leasingowej to nic innego jak podpisywanie jej z producentem danego towaru, który bierzemy w leasing.

Co może stać się przedmiotem zawieranej przez nas umowy leasingowej? Najczęściej są to samochody osobowe i ciężarowe, ale popularne są również wyspecjalizowane maszyny np. budowlane czy zaawansowane technologicznie komputery. Wiele przedsiębiorców zastanawia się, co bardziej się opłaca leasing czy kredyt, oczywiście bardzo wiele zależy od oferty, którą otrzymamy od banku lub firmy leasingowej oraz od jej szczegółowych zapisów. Jednak biorąc pod uwagę oszczędności podatkowe leasing wydaje się wygrywać z kredytem.

Jakie są rodzaje leasingu?

Wyróżniamy kilka rodzajów leasingu: operacyjny, finansowy, zwrotny i konsumencki (najmniej popularny na polskim rynku).

Leasing operacyjny to czasowe przekazanie w użytkowanie dobra innej osobie. Czas ten jest najczęściej krótszy niż średni czas zużycia tego dobra, po zakończeniu tego typu umowy leasingobiorca ma całkowite i nieograniczone prawo do zakupy wcześniej leasingowanego dobra.

Leasing finansowy to z kolei oddanie rzeczy do użytku w zamian za otrzymywanie określonych z góry rat leasingowych przez cały okres obowiązywania umowy, właścicielem dobra staje się, wiec leasingobiorca, czyli osoba finansująca raty oraz zawierająca tego typu umowę.

Leasing zwrotny to z kolei sytuacja, gdy firma potrzebuje środków pieniężnych i w zamian za nie oddaje do użytku swoje własności materialne, jest to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw szybko potrzebujących dużego zastrzyku gotówki.

Najmniej rozpowszechnionym rodzajem leasingu w Polsce pozostaje nadal leasing konsumencki, czyli taki przeznaczony dla osób nieposiadających oraz nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak przypadki zawierania tego typu umów w Polsce są bardzo rzadkie i stanowią bardzo niewielki procent wszystkich zawieranych na polskim rynku umów leasingowych.

Leasing – dla kogo?

Komu więc opłaca się zawierać umowy leasingowe? Leasing opłaca się przede wszystkim firmom młodym, świeżym na rynku oraz takim, które nie dysponują zbyt dużym budżetem. Jest on doskonałym narzędziem, dzięki, któremu młodzi przedsiębiorcy są w stanie wyposażyć swoje firmy najnowocześniejszym sprzętem bardzo wysokiej, jakości, bez, którego nie mogliby rozpocząć swojej działalności. Żeby móc zawrzeć taką umowę trzeba spełnić minimum wymagań także tych finansowych, z tego względu młodym firmom o wiele łatwiej wystąpić o tego typu umowę niż na przykład o kredyt. Jest to także dużo szybsze i mniej skomplikowane formalnie niż zawieranie kredytu w banku, co z pewnością także stanowi wielki atut dla młodych przedsiębiorców.

Leasing wydaje się także świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców potrzebujących wiele samochodów- floty dla swoich pracowników. Wiele firm leasingowych współpracuje, bowiem z renomowanymi markami aut i przedstawia bardzo korzystne oferty umów na leasing właśnie tych samochodów. Pamiętajmy, że gdy decydujemy się na zawarcie umowy leasingowej na samochód bądź samochody od razu otrzymujemy zarejestrowane i ubezpieczone pojazdy, które są właściwie gotowe do jazdy, co znacznie przyspiesza i usprawnia cały proces nabywania ich do swojej firmy.