Biuro rachunkowe – aspekty związane z księgowością w firmie

Polskie prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane, a same przepisy często nawzajem się wykluczające. Nic więc dziwnego, że nawet przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wybierają usługi biura rachunkowego. Zapotrzebowanie na usługi jest całkiem spore. Spory jest też wybór, o czym się przekonamy wpisując w wyszukiwarkę Google biuro rachunkowe Gliwice. W wyszukiwaniach znajdziemy m.in. biuro PRI – http://ksiegowy.gliwice.pl/. Jednak czy postawienie na biuro rachunkowe to dobry wybór?

Jak rozliczać się z podatku?

Podatki niestety są przykrym obowiązkiem. Wszelkie błędy popełniane w rozliczeniach z fiskusem mogą nas sporo kosztować. Przedsiębiorca ma z kolei obowiązek nie tylko rozliczania się z fiskusem, ale również archiwizowania dokumentów z tym związanych. Jest to obowiązek wymagany przez polskie prawo do momentu aż dokumenty nie ulegną przedawnieniu. Dzieje się tak zwykle po upływie pięciu lat. Wszystkie te wymogi zostaną spełnione przez biuro rachunkowe Gliwice. Co więcej oferta obecnie funkcjonujących biur rachunkowych wykracza daleko poza samą księgowość. Ogromna konkurencja na rynku zmusza biura rachunkowe do oferowania usług z zakresu kadr i płac. Często też oferta biur rachunkowych obejmuje doradztwo podatkowe. Co więcej biuro rachunkowe może nas reprezentować w ważnych sprawach przed Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Oczywiście konieczne jest nadanie specjalnego pełnomocnictwa procesowego. Biuro rachunkowego może wziąć na siebie obowiązek gromadzenia i sporządzania niezbędnej dokumentacji. Nowo zatrudniony księgowy ma również prawo do poprawiania ewentualnych błędów popełnionych przez wcześniejsze biuro rachunkowe.

Biuro rachunkowe a bezpieczeństwo

Księgowy bądź biuro rachunkowe błędy mogą popełniać bezkarnie. Urząd Skarbowy nie interesuje się tym, kto wypełnił dokumenty czy rozliczał podatki. Zwrotu źle naliczonych podatków będzie domagał się od przedsiębiorcy widniejącego na dokumencie. Choć to nie my popełniliśmy błąd, to my będziemy musieli za niego płacić. Każde biuro rachunkowe posiada bowiem konieczne pełnomocnictwa nadane mu przez przedsiębiorstwa. Pełnomocnictwa te pozwalają biurze rachunkowemu tworzyć deklaracje podatkowe oraz składać podpisy. Dlatego tak ważne jest to, by biuro rachunkowe posiadało ważną polisę OC. Przedsiębiorca może bowiem ubiegać się o odszkodowanie za wyrządzone błędy przez biuro rachunkowe Gliwice właśnie z tytułu ubezpieczenia OC. Odszkodowanie to może zawierać wszelkie starty poniesione przez przedsiębiorcę na skutek błędnego rozliczenia podatkowego. Powinno uwzględniać także wszelkie grzywny i opłaty nałożone przez fiskusa za błędną deklarację podatkową.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Przeglądając ofertę poszczególnych biur rachunkowych przyjrzyjmy się więc dokładnie temu, jak wyglądają kwalifikacje zawodowe księgowych. Jeszcze kilka lat temu każdy księgowy chcący prowadzić własne biuro rachunkowe Gliwice musiał zdać egzamin państwowy i uzyskać certyfikat nadawany przez Ministra Finansów. O certyfikat mogą starać się wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem oraz kwalifikacjami. Na pewno warunek konieczny to studia z zakresu rachunkowości lub ukończony staż. Wiedza i kompetencje to nie wszystko. Ważne jest również podejście do Klienta. Musimy więc sprawdzić, jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym. Czy istnieje możliwość ciągłego kontaktu, czy przedstawiciele biura rachunkowego są chętni do wyjaśniania spornych kwestii. Biuro rachunkowe gromadzi ponadto wszelką dokumentację związaną z prowadzeniem działalności danego podmiotu. Dobrze gdy przy okazji, gdy Klient ma swobodny wgląd w papiery. Profesjonalne biuro rachunkowe powinno również zapewniać swobodny obieg dokumentacji. Kontrahent bez problemu powinien nadać dokumenty pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Sprawdźmy również czy pracownicy biura rachunkowe są na bieżąco ze zmianami w ich zawodach. Upewnijmy się, czy ich wiedza jest na bieżąco aktualizowana. Pewnym gwarantem świadczonych usług jest przynależność do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Weźmy też pod uwagę, jaką opinią cieszy się wybrane przez nas biuro. Nie jest to trudne do sprawdzenia, wystarczy mieć dostęp do Internetu.